<
O plemene
Meno Ocicat je odvodené od ocelota, juhoamerickej divokej mačky. Plemeno vzniklo okolo roku 1964 v USA.

Z histórie...

Zakladateľkou tohto plemena bola pani Virginie Dalyová z Michigenu. Náhodným spojením siamského kocúra s čokoládovými odznakmi a siamskej mačky, ktorej rodičia pochádzali zo siamských a habešských rodičov. Jedno mačiatko vo vrhu malo srsť v teplom zlatom tóne a zvláštne bodkovanú kresbu, akoby tam niekto zanechal odtlačok palca. Mačiatko dostalo meno Tonga. Bohužiaľ nieje doteraz známe, prečo bolo predané neznámemu študentovi. Až vo chvíli, keď si pani Dalyová prečítala článok od renomovaného genetika z georgijskej univerzity, ktorý sa podrobne zaoberal chovom egyptských mau, zistila, aký význam mohla mať Tonga pre chov nového nádherného mačacieho plemena. Chovateľka oslovila vedca a opätovne spárila rodičov Tonga. Projekt „Ocicat„ sa začal. FIFe uznalo toto plemeno v roku 1992.

Niečo k štandardu...

Plemeno Ocicat sa vyskytuje v mnohých farbách s tmavými bodkami na svetlom podklade. Okrem špičky chvosta má každý chlp niekoľko oddelených farebných prúžkov. V miestach, kde sa tieto farebné prúžky stretávajú vznikajú škvrny v tvare odtlačku palca. Ocicat pôsobí dojmom atletického zvieraťa, s dobre vyvinutými svalmi, pevne stavaný, graciózny a pružný a napriek tomu, s pevnou stavbou tela a plnou hruďou. Je pozorný voči okoliu a veľmi vitálny s divokým vzhľadom.

Povaha...

Ocicati sú veľmi aktívni, hraví, inteligentní a majú veľmi veľkú potrebu spoločnosti a pozornosti. Sú rafinovaní a dôvtipní. Ťažko znášajú samotu. S ostatnými mačkami sa znášajú veľmi dobre, ale určujú chod mačacej komunity. Nemajú problémy ani so psami, pokiaľ s nimi vyrastajú od malička. Rady komunikujú so svojim majiteľom. Ocicat dokáže neuveriteľné akrobatické kúsky. Šikovný majiteľ ocicata môže pripraviť pre svojich známych zábavný program so svojim miláčikom. :-)

Toto plemeno si skutočne vyžaduje spoločnosť svojho pána. Ak ho zanedbáva, dá mu to patrične najavo. A verte, počuť nahnevaného ocicata nie je nič príjemné.... :-)

Zdroj: www.szch.sk